Viski ve Şarabın peşinde bir içki emekçisi...
instagram : @icmedensarhos
e-mail : info@icmedensarhos.com
WHISKY SHOW 2015 - LONDRA - 3-4 EKİM 2015
The Whisky Exchange tarafından her yıl ekim ayında 2 gün olarak Londra'da düzenlenen Whisky Show sanırım bir viskiseverin katılmayı isteyeceği en büyük viski etkinliklerinden biri. Etkinliğe ister 1 günlük ister 2 günlük biletler ile kayıt yaptırılabiliyor olması da fiyat açısından büyük bir esneklik sağlıyor. Ancak 2 günlük bilet fiyatları elbette 2 . gün için bir avantaj içeriyor. 160 pound bedel ile internet üzerinden 2 günlük biletimizi satın alıp (1 günlük bedel 100 pound) Ekim aynın gelmesini sabırsızlıkla beklemeye başladık. 

2 Ekim 2015 Cuma günü Türk Havayollarının Londra Gatwick Havaalanına uçan uçağıyla Londra'ya varıyoruz. Eşyalarımıza otele bıraktıntan sonra kendimizi Londra sokaklarına atıyoruz. Gezinin amacı viski olunca doğal olarak planlarımız da viski üzerine. Cuma öğleden sonra Londra'da uygun fiyatlı ve tatminkar derecede çeşit içeren Salt Bar'a uğruyoruz.
Cuma akşamı için ise bizi çok güzel bir sürpriz bekliyor. Türkiye'de viski denince belki de akla ilk gelen isim olan sevgili Burkay Adalığ (@meleklerin_payi) da Whisky Show için Londra'da ve bizi Scoth Malt Whisky Society'e birkaç kadeh parlatmak ve tanışmak için davet ediyor. Tabiki hiç düşünmeden kabul ediyoruz. Bağımsız şişeleyici olan SMWS, damıtımevlerinden aldığı viski fıçılarını yıllandırıp Cask Strength olarak şişeliyor. Şişelerin üzerine damıtımevinin adı yerine numarası ve fıçı numarasını basması da ayrıca enteresan. Ne içeceğinizi seçmek için katalogtan ilgili viskinin numarasını bulmaya çalışmak ise ayrıca bir eğlence. :) Güzel sohbet ve harika viskilerle müthiş geçen gecenin ardından otelimize çekiliyor ve 2 günlük yoğun geçmeye aday Whisky Show için enerji depoluyoruz.
Whisky Show 2015 Thames nehrinin kenarında Old Billingsgate'te düzenleniyor. Muhteşem viskilere muhteşem manzara eşlik ediyor yani. :) Show'un kapıları 11.30'da açılıyor ancak biz mekanda 10.30 gibi oluyoruz. İyiki de öyle yapıyoruz zira bu saatte bile kuyrukta 40-50 kişi birikmiş. Kapılar açılır açılmaz içeri giriyoruz. Tam bir benzetme ile "Darı ambarına düşmüş tavuk" gibi oluyoruz. 110 üretici salonda stant açmışlar ve toplamda 550 çeşit viskiden istediğinizi içebiliyorsunuz. :) Tabi bu ayrıca çok tehlikeli de bir durum. Zira kısa süre içinde çok viski tüketip günün geri kalanını rezil etmekte olası :) Dolayısı ile eğer bu showa katılmayı düşünüyorsanız sizlere tavsiyem etkinlik başlamadan birkaç gün önce yayınlanan üretici ve sunucakları viskiler ile ilgili listeyi Whisky Show'un web sitesinden incelemeniz ve içmeyi planladıklarını işaretlemeniz. Aksi halde işin sonu hazin olabilir. :)

Etkinlikte ücretsiz sunulan 550 çeşit viskinin yanı sıra 10 pound, 20 pound ya da 30 pound bedelle servis edilen çok özel viskiler de mevcut. (Örneğin Kariuzawa 1980, Glengoyne 35 yo, gibi.) Bilet alan her katılımcıya ayrıca 10 pound değerinde 1 jeton da hediye edilmekte ve bu özel viskileri içmek için fırsat sunulmakta. Biz tercihimizi Kariuzawa'dan yana kullandık. İyi ki de öyle yaptık. :) 

Lezzetli viskileri tatmanın yanı sıra show esnasında bir çok (ve ayrıca ücretli) masterclass adı verilen özel viski seansları da yapılıyor. Biz belki de en muhteşem masterclass'a, Generations Mortlach 75 yo by Gordon & MacPhail'a katılıyoruz. Bu masterclass ile ilgili detaylar için 
Viski severlere inanılmaz bir deneyim yaşatan The Whisky Exchange Whisky Show'da viskilerin yanısıra, viski çikolata eşleşmeleri, viski yemek eşleşmeleri gibi etkinlikler ve standlarda bulunuyor. Ayrıca dünyaca ünlü viski yazarlarının kitaplarını satın almak ve yazarlara kitaplarınızı imzalatarak fotoğraf çektirmek de mümkün. Kısacası bir viski sevdalısı olanların aradığı herşeyi bulabileceği bir show. Şimdiden 2016 Whisky Show için planlarımızı yapmaya başladık bile. Slainte! :)