Viski ve Şarabın peşinde bir içki emekçisi...
instagram : @icmedensarhos
e-mail : info@icmedensarhos.com
WHISKY LIVE 2016 - LONDRA - 18-19 MART 2016
Londra'da her yıl 2 büyük viski fuar etkinliği düzenlenmekte. Bunlardan biri mart ayında düzenlenen Whisky Live, diğeri ise Ekim ayında düzenlenen Whisky Show. Her iki fuara da katılmış biri olarak Ekim ayındaki fuarın çok daha kapsamlı ve çok daha fazla çeşit üreticinin katıldığı, daha çeşitli viskilerin tadılabildiği bir organizasyon olduğunu söyleyebilirim. Sayı vermek gerekirse Ekim ayındaki Whisky Show'a 110 civarında üretici katılırken Mart ayındaki Whisky Live'a 35 civarında üretici katılıyor. Dolayısı ile tavsiyem Ekim ayındaki Whisky Show'a katılınması yönünde olur. Whisky Live fuarına 2 günlük katılım bedeli 100 pound. Whisky Live'ın Whisky Show'a göre bir avantajı ise fuar başlamadan önceki gün açıklanan "World Whisky Awards"da ödül kazanan viskileri tatma fırsatının olması.

Biz 18-19 Mart 2016 tarihlerinde düzenlenen fuar için 17 Mart günü Londraya uçuyoruz. Bu sefer hedefimizde fuarın yanı sıra Londra'nın birbirinden güzel pub'ları ve çok çeşitli viskilerin satıldığı viski dükkanları da var. 
İlk durağımız Londra'nın en eski pub'larından biri olan ve Covent Garden'da bulunan Lamb & Flag. 1772 yılından beri hizmet veren bu tarihi mekan başta Charles Dickens olmak üzere birçok ünlünün de uğrak yeriymiş. Geniş bira ve viski menüsüne sahip mekanın fiyatları da gayet makul. Aynı zamanda mekanda yemek servisi de var. Lamb & Flag'de Port Cask Finish bir Glen Moray ile damaklarımızı şenlendirdikten sonra yine Covent Garden'da bulunan diğer bir tarihi pub olan The Cross Keys'e geçiyoruz. Burası da yine Lamb&Flag gibi tarihi ve şirin bir pub. Burada da biralarımızı yudumlayıp soluklandıktan sonra sıra viski dükkanlarını gezmeye geliyor.
Londra'da viski dükkanı denince akla ilk gelen yer The Whisky Exchange'in Covent Garden'da bulunan dükkanı. Bir viski sever bu dükkanın içinde kelimenin tam anlamıyla kendini kaybedebilir. Yüzlerce viski çeşidinin bulunduğu bu dükkanda viski dışında votka, likör gibi başka çeşit alkollü içecekler de bulmak mümkün. Ancak fiyatlar biraz pahalı.

Bir diğer viski dükkanı ise Soho'da bulunan The Vintage House. Bu dükkan da bir viski cenneti adeta.

Üçüncü olarak önerebileceğim bir diğer viski dükkanı ise Royal Mile Whiskies. 

Bu üç viski dükkanı da birbirlerine hayli yakın mesafede. Hem Londra sokaklarında yürüyüş yapmak hem de dükkanları ziyaret etmek isterseniz yarım günlük bir tur ile bu üç dükkanı da ziyaret edebilmek mümkün.
Whisky Live'a Nikka Masterclass'ı ile başlıyoruz. Nikka'nın 2 yeni single malt viskisini gün yüzüne çıkardığı bu masterclass'ta 6 adet Nikka ekspresyonunu tatma fırsatı yakalıyoruz. Nikka'nın baş harmancısı Tadashi Sakumanın sunumu eşliğinde gerçekleşen tadımda Japon viskilerine saygımız bir kat daha artıyor. Tadımın ardından salonda standlarda sunulan viskileri deneyimlemeye başlıyoruz. Glen Moray 25, Glencadam Triple Cask Port Woodfinish 17 yo ve Kavalan Solist Fino ilk günün en çok dikkat çeken viskileri oluyor.
Whisky Live'ın ikinci gününde bu sefer Beam Suntory Masterclass'ına katılıyoruz. Japon viski devi Suntory'nin travel retail (duty free) serisini deneyimlediğimiz bu etkinlikte 4 adet viski var. Dengeli ve fiayt performansı yüksek bir blend olan Hibiki Japanese Harmony Master's Select ile başlayan tadım, Auchentoshan Blood Oak ile devam ediyor. Ardından şarap fıçılarının yüksek etkisini hem renginde hem de tadında hissettiren muazzam bir Islay klasiği olan Laphroaig Brodir içiyoruz. Tadımdaki son viskimiz elbette bir assolist. Suntory Bowmore'un dengeli ve güçlü yapısını Japonya'ya has bir ağaç olan ve çok az bulunan Mizunara fıçıları ile buluşturmuş ve ortaya bu muhteşem eser çıkmış. Bowmore Mizunara Cask'in fiyatı yaklaşık 600 pound civarında. Viski elbette kaliteli ancak o fiyat eder mi? Tartışılır. 

Suntory'nin masterclass'ının ardından salondaki stand'larda sunulan viskileri deneyimlemeye devam ediyoruz. World Whisk Awards'da en iy blended viski ödülünü alan Reference Series III.2, kapanmış damıtımevlerinden alınan viskilerin karışımıyla blended malt olarak vücut bulan William Grants & Sons'ın 26 yıllık şaheseri Ghosted Reserve ve Miss Whisky olarak tanınan Alwynne Gwilt'in sunumuyla tattığımız William Grants & Sons'ın yeni bebeği Ailsa Bay bizde iz bırakan viskiler oluyor.
Böylece bir etkinliğimizi daha sonlandırmış oluyoruz. Türkiye'ye döndüğümüzde bavulumuzda bizi yeni tat ve koku maceralarına sürükleyecek viskilerimiz ve üzerimizde tatlı bir yorgunluk var. Şimdiden bir sonraki viski macerası için planlar yapılmaya başlandı. :) Sevgiyle ve viskiyle kalın. Slainte!