Viski ve Şarabın peşinde bir içki emekçisi...
instagram : @icmedensarhos
e-mail : info@icmedensarhos.com
#viskibahane İSKOÇ HARMAN VİSKİLERİ TADIMI - 14 ARALIK 2015 - BÜMED
Gelenekselleştirmek istenen her etkinliğin ikincisini düzenlemek en zorudur derler. :) Sanırım bu tadım etkinliğimiz ile zoru başarmış ve bu etkinlikleri gelenekselleştirmek adına olan kararlılığımızı ortaya koymuş olduk. Her tadımımızda olduğu ve bundan sonra da olacağı gibi yeni konuklarımız vardı yine.  Bu tadımdaki konuklarımız instagram dostlarımız @arssemih  @bariskuleli  @burkeyiol  @fuattadimdagari  ve @lezzetgezgini oldu.
İkinci tadımımızın temasını "Bir harmanız bu akşam" olarak belirledik ve toplamda 6 iskoç harman viskisi tattık. Tadım sonunda yine bir @arssemih bey klasiği yaşandı ve kendisinin getirdiği Chivas 18 yo geceye biraz daha renk kattı elbetteki. :) 

J&B Reserve 15 yo : Tadıma J&B Reserve 15 yo ile başladık. 42  tahıl ve tek malt viskinin karışımı ile vücut bulan bu iskoç harmanı burunda keskin kimyasal kokusunun ardında hafif is ve sherry,  damakta ise bunlara ek şeker, deri ve baharat notaları sunan orta bitişli bir viski. Katılımcılar tarafında çok fazla olumlu yorum alamayan bu iskoçu bir kenara bırakıp bir diğer viskimize geçiyoruz.

Haig Dimple 15 yo : İçinde Glenkinchie, Linkwood gibi tek malt viskileri barındırdığını bildiğimiz Dimple, gecenin en kolay içimli viskisi olarak hafızalara kazındı. Burunda bal, baharat, meyvemsi aromalar, kuru üzüm, damakta ise sherry ve karamel notaları sunan bu orta bitişli harman fiyat/performans avantajı ve "gamzeli" şişesi ile gecenin beğeni alan viskilerinden biri oldu.


Ballantines Christmas Reserve : Yeni yıla özel sınırlı sayıda üretilen bu viski katılımcıları fiyat/performansı ile şaşırtan bir viski oldu. Koyu rengi ile sherry fıçıları hatırlatan bu harman, damakta da bu özelliğine uyumlu bir tavır sergiledi. Burundaki fırınlanmış elma, karamel ve meyvemsi aromalara damakta tatlı aroma, turunç ve kahve aromalarının eklendiği orta uzun bitişli çok keyifli bu viski tüm katılımcılardan olumlu yorumlar aldı.

Famous Grouse 12 yo : Macallan ve Highland Park gibi esfane viskileri bünyesinde barındıran bu harman için beklentilerimiz yüksekti elbetteki. 1980 yılından bu yana İskoçya'nın en çok satan harman viskisi olması da beklentilerimizi bir kademe daha yukarı çekiyordu hiç kuşkusuz. Koyu rengi, burunda Macallan'ı hissettiren meşemsi kokuları, damakta kayısı, şeftali, karamel, kuru incir gibi geniş aroma yelpazesi ve uzun bitişi ile adeta bir tek malt viskiyi andıran bu harman tüm katılımcılardan en yüksek notu alan viski oldu ve beklentilerimizi müthiş fiyat/performans oranı ile ziyadesiyle karşıladı.

Chivas Extra : Gecenin 5. viskisi son zamanlarda market raflarında sıkça rastladığımız Chivas'ın yeni bir ekspresyonu olan Chivas Extra idi. Oloroso cask meşe fıçılarda da bekletilmiş olan bu harmanda bu etki renkte hemen kendini gösteriyor. Koyu rengi, burunda ve damakta baharat, karamel, çikolata ve kuru meyve aromaları ile keyifli bir viski. Ancak fiyat/performans olarak özellikle Ballantines Christmas Reserve ve Famous Grouse 12'nin gerisinde kaldığını söylemek yanlış olmaz sanırım.

Dewars 15 yo The Monarch : Gecenin son viskisi ana single maltı Aberfeldy olan Dewars'ın 15 yıllık ekspresyonuydu. 30 kadar tahıl ve tek malt viskinin karışımı olan bu harman, burunda limon, kuru meyveler ve bal, damakta ise elma, tarçın, kızarmış ekmek gibi notaları sunan kaliteli bir viski.

Bu tadımımızda ilk defa her katılımcımızdan her bir viski ile ilgili not vermesini istedik ve viskileri sıraladık. Sıra şöyle oluştu.
1. Famous Grouse 12 yo  
2. Dewars 15 yo The Monarch  
3. Ballantine Christmas Reserve  
4. Chivas Extra  
5. Dimple 15 yo  
6. J&B 15 yo Reserve

Her ne kadar kazanan Famous Grouse gibi görünse de asıl kazanan her zamanki gibi dostluktu. #viskibahane Kulübü olarak sloganımız "Viski bahane dostluk şahane.." Yeni tadımlarda yanımızdaki neden siz olmayasınız. Görüşmek üzere. :)