Viski ve Şarabın peşinde bir içki emekçisi...
instagram : @icmedensarhos
e-mail : info@icmedensarhos.com
#viskibahane İSKOÇ TEK MALT VİSKİLERİ TADIMI - 19 EKİM 2015 - BÜMED
#viskibahane klübü her ne kadar viski tatmak ve viski konuşmak üzerine kurulmuş bir klüp olsa da temel amacımızın yeni insanlarla tanışmak ve tadımlarımıza sosyal medyadan takip ettiğimiz insanları çağırarak sanal dostlukları gerçeğe dönüştürmek olduğunu birkez daha söyleyerek ilk tadım etkinliği notlarımıza başlayacağım. Bu tadımdaki konuklarımız instagram dostlarımız @keyif_adami_  @arssemih  @hasanleeturan ve aslında bir şarap tutkunu olan Baran Alpan oldu.
İlk tadımımızın temasını "Az Bilinen Az Bulunan İskoç Tek Malt Viskiler" olarak belirledik ve toplamda 6 viski tattık (ya da biz öyle düşünüyorduk). Tadım sonunda @arssemih bey'in getirdiği Glenfiddich Small Batch 18 yo ile gece biraz daha renklendi elbetteki. :) 

Glenlivet 12 : Tadıma Glenlivet 12 yo ile başladık. Artık üretimi durdurulan bu efsane viski yavaş yavaş market raflarından da kalkmaya  başladı. Dolayısı ile bu viski "az bulunan" sıfatı ile line-up'a girmeyi başardı. Klasik bir Speyside viskisi olan Glenlivet 12 burunda vanilya, bal, badem ve meşe damakta ise bunlara eklenen narenciye, limon ve exotic meyve tatları veren bir iskoç. Yerini yavaş yavaş Founders Reserve adlı NAS ve maalesef kendisinin yerini dolduramayacak bir viskiye bırakacak olan Glenlivet 12'ye saygılarımızı bildirip bir diğer viskimize geçiyoruz.

Glen Moray Chardonnay Cask 10 yo : Gecenin en enteresan viskisi Glen Moray'di diyebiliriz. Bunun nedeni ise viski dünyasında  normalde sherry veya bourbon cask fıçıların kullanılıyor olması. Moray ise 10 yıl boyunca daha önce içinde bir beyaz şarap türü olan Chardonnay bekletilmiş fıçılarda olgunlaşarak merhaba demiş viski dünyasına. Burunda bolca meyve tonları hissediliyor. Üzüm, elma, limon ilk öne çıkanlar. Damakta bu notalara armut, yanmış elma, karamel gibi tatlar da eklenince damak iyice şenleniyor. Bitiş orta uzunlukta. Ama fiyat/performans oldukça yüksek.
Blair Athol 12 yo : Gecenin 3. viskisi bir Highland gömülü hazinesi olan Blair Athol 12 yo idi. Normalde Bell's harmanının single maltı olarak bilinen bu viskinin 12 yıllık ekspresyonu burunda çok hafif is, bitter çikolata, narenciye, damakta ise buna ek olarak bisküvi ve kuru meyve notaları sunan keyifli ve orta uzun bitişli bir viski. 

The Ardmore Traditional Cask : Gecenin 4. viskisi Ardmore ile isli viskilere de geçiş yapmış olduk. Bir highland viskisi olan Ardmore Islay viskilerine meydan okuyordu adeta. Yoğunluklu olarak isli arpadan üretilen bu viski burunda is, karamel, narenciye, damakta ise baharat, meşe ve badem tonlarının hissedildiği orta uzun bitişli bir single malt.

Bowmore Black Rock : Gecenin hayal kırıklığı Bowmore Black Rock oldu hiç kuşkusuz. Daha önce deneyimlediğimiz Bowmore Darkest 15 yo ile alakası olmayan bu duty free serisi Islay viskisi, kahve, narenciye ve is aromaları hissettiren kısa bitişli ve üzücü bir viski.

Laphroaig Quarter Cask : Son yıllarını aromalarını daha da arttırabilmek adına daha küçük meşe fıçılarda geçiren bu Islay viskisi gecenin en çok beğenilen viskisi oldu.. Baskın is koku ve aromalarının ardına gizlenmiş sherry, baharat, kuru meyveler ve vanilya aromalarını hissettiren bu adalı beklentilerimizi tam olarak karşılayan bir viski oldu desek yanlış olmaz sanırım.

Geceyi özetlersek, saygıyla kendisine veda edilen Glenlivet 12 yo, heyecan yaratan Glen Moray, damak şenlendiren Blair Athol, Islay'ya kafa tutan Ardmore, hayal kırıklığı yaratan Bowmore Black Rock ve kapanışı festivale çeviren Laphroaig oldu. Ama asıl kazanan her zamanki gibi dostluktu. #viskibahane Kulübü olarak sloganımız "Viski bahane dostluk şahane.." Yeni tadımlarda yanımızdaki neden siz olmayasınız. Görüşmek üzere. :)