Viski ve Şarabın peşinde bir içki emekçisi...
instagram : @icmedensarhos
e-mail : info@icmedensarhos.com
#viskibahane İSKOÇ İSLİ VİSKİLERİ TADIMI - 22 ŞUBAT 2016 - BÜMED
Her tadımımızda olduğu ve bundan sonra da olacağı gibi yeni konuklarımız vardı yine.   Bu tadımdaki konuklarımız instagram dostlarımız @usengecsef  @deklancheur  @nagehankylk ve  @selahattin.camyaran oldu. İsli viskilerin ülkemizde özel bir yeri var sanırım. Zira sosyal medyada etkileşimde olduğumuz dostlardan sıkça bu tarz viskiler ile ilgili övgüler duyuyorum. Biz de Islay bölgesinden 4, Jura adasından 1 ve Speyside bölgesinden 1 olmak üzere toplam 6 viskiden oluşan bir menü hazırladık.
Üçüncü tadımımızın temasını "What a peaty!" olarak belirledik ve toplamda 6 iskoç isli viskisi tattık dediğim gibi. 

Bowmore Gold Reef : Tadıma bir Islay klasiği Bowmore'un Duty Free'ler için çıkardığı Gold Reef ekspresyonu ile başladık. Burunda is, vanilya, karamel ve turunç damakta bunlara ek tropikal meyve notaları sunan gold reef'in bitişte damakta yaydığı yağlı is tadı müthişti. Bana göre diğer islay viskilerine göre isi biraz daha baskılamış bir viski. Bu da is dışındaki rahiyaların daha kolay algılanmasını sağlıyor. Şaşırtıcı gold reef'i bir kenara bırakıp diğer viskimize geçiyoruz.

Laphroaig 10 yo : Burunda ve damakta ecza dolabı, sentetik koku ve tatlar sunan bu vahşi islay'lıya kadın katılımcılarımız pek ısınamadı. :) Elbetteki is kokusu ve tadı yoğun. İyot notaları da sunan bu iskoçun bitişte ağızda bıraktığı yağlı tabaka onu sevmemdeki en önemli etken sanırım.


Lagavulin 16 yo : O bir efsane. O bir is bombası. O katılımcıların hepsi tarafından zaten bilinen bir ünlü. O viskiye başlama sebebim. :) Sherry ve isin mükemmel uyumu, meşenin ve tatlımtırak notaların müthis dengesi ve elbette ağızda uzun süre bıraktığı aroma şöleni heralde Lagavulin 16'yı kısaca tanımlamak için yeterli. Bu arada Lagavulin iskoç dilinde "Değirmendeki oyuk" demekmiş. :)

Benromach Peat Smoke : Islay'a kafa tutan bir Speyside'lı. is kokusunu meyvemsi aromalarla harmanlayan, turunç ve baharatlı bir bitiş sağlayan fiyat/performansı yüksek bir iskoç. Katılımcılar tarafından "içimi kolay" olarak nitelenen bu tek malt gecenin sürprizlerindendi.

Jura Prophecy (Heavily Peated) : Gecenin 5. viskisi adını efsanelerden almış bir adalı. Jura adasının tek damıtımevinde damıtılan ve Prophecy (yani kehanet) adı verilen bu iskoç adını gerçek bir kehanet efsanesinden alıyor. 1700'lü yıllarda adada hakimet kurma çabaları sürmektedir ve klanlar arasında savaş vardır. Sonunda Campbells klanı adanın hakimiyetini ele geçirir. Tutsak edilenlerden biri klan için bir kehanette bulunur. Klanın tüm üyelerinin eninde sonunda bu adayı terkedeceği ve adayı terk eden son Campbells'ın tek gözlü olarak ve eşyalarını beyaz atın çektiği bir at arabası ile götüreceği yönünde bir kehanettir bu. Ve bu kehanet 1938 yılında gerçekleşir. Adayı terkeden son klan üyesi savaşta bir gözünü kaybetmiştir. At arabasını ise beyaz bir at çekmektedir. Şimdi bu kadar hikayeden sonra müthiş bir viski bekliyor insan değil mi? Ama maalesef öyle değil. Jura Prophecy sentetik ve deri kokuları içeren, is kokusu ve tadının diğer rahiyalarla dengelenemediği zayıf bitişli ve maalesef kötü bir viski olmuş

Ardbeg Uigeadail : Gecenin son viskisi Jim Murray'in 2009 yılında Whisky of the Year seçtiği Ardbeg Uigeadail oldu. %54.2 alkol oranında cask strength olarak şişelenen bu isli iskoç bu kadar yüksek alkol oranına rağmen katılımcılar tarafından en beğenilen viskilerden biri oldu. İs, espresso, şeker, bal, sherry ve karameli burunda ve damakta dengeli bir şekilde dağıtan uzun bitişli bir viski olan Uigeadail çok tatmin edici.

Bu tadımımızda da her katılımcımızdan her bir viski ile ilgili not vermesini istedik ve viskileri sıraladık. Sıra şöyle oluştu.
1. Lagavulin 16 yo  
2. Ardbeg Uigeadail  
3. Bowmore Gold Reef  
4. Benromach Peat Smoke  
5. Laphroaig 10 yo
6. Jura Prophecy 

Her ne kadar kazanan Lagavulin gibi görünse de asıl kazanan her zamanki gibi dostluktu. #ViskiBahane Kulübü olarak sloganımız "Viski bahane dostluk şahane.." Yeni tadımlarda yanımızdaki neden siz olmayasınız. Görüşmek üzere. :)