Viski ve Şarabın peşinde bir içki emekçisi...
instagram : @icmedensarhos
e-mail : info@icmedensarhos.com
INTERNATIONAL WHISKY DAY 27 MART 2016 -  İSTANBUL
Uluslararası Viski Günü (International Whisky Day) tüm dünyada 2009 yılından itibaren kutlanmaya başlayan bir etkinlik. Dünyaca ünlü viski yazarı Michael Jackson'ın anısına yazarın doğum günü olan 27 Mart'ta tüm dünyada çeşitli etkinlikler düzenlenmekte. İngiliz gazeteci ve yazar olan Michael Jackson hayatı boyunca bira ve viski kültürü üzerine sayısız kitap ve makaleler yazmış, bu sektörde adından saygınlıkla bahsedilen çok ünlü bir yazar. Yazar ömrünün son yıllarını Parkinson hastalığı ile boğuşarak geçirdiği için tüm dünyada düzenlenen etkinliklerde bu hastalığa da dikkat çekilmekte ve farkındalık yaratılmakta.

Viski kültürünün yavaş yavaş gelişmeye başladığı ülkemizde ise bugüne kadar henüz bu güne özel bir etkinlik yapılmış değildi. Kar amacı gütmeyen ViskiBahane klübü olarak bizler bu özel gün ile ilgili bir konsept belirlerken bugünü aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesine çevirmeye de karar verdik. 
Bu bağlamda ilk olarak Türkiye Parkinson Derneği ile temasa geçerek etkinliğimizin tüm gelirini kendilerine bağışlamak istediğimizi söyledik. Doğal olarak çok şaşırdılar. :) Zira Türkiye'de ilk defa viski temalı bir etkinlik sosyal sorumluluk projesi olacak ve geliri bir derneğe bağışlanacaktı. Elbetteki teklifimize olumlu yanıt verdiler ve hatta etkinliğimize dernek logolu bardak, broşür vb. materyaller göndererek destek olmak istediklerini ilettiler.

Etkinliğin mekanı olarak ise Bağdat Caddesi Selami Çeşme'de bulunan Zeplin Pub'ı belirledik. Kendileri ile Uluslararası Viski Gününe özel bir tadım menüsü seçtik. Menümüze Amerika'dan Woodford Reserve, İrlanda'dan Jameson Select Reserve, İskoçya'dan ise Macallan Amber ve Famous Grouse 12 yo viskilerini koyarak çeşitlilik yaratmayı amaçladık. Zeplin Pub da etkinliği canlı müzik ile renklendireceğini ileterek etkinliğimize ayrı bir heyecan daha katmış oldu. 

Etkinliğimizi sosyal medya aracılığı ile paylaştıktan sonra gördüğümüz ilgi gerçekten bizi çok mutlu etti. Özellikle Glenfiddich Türkiye Marka Elçisi sevgili Gürkan Bey ve Burcum Hanım'ın bizimle temasa geçerek etkinliğe katkıda bulunmak istediklerini iletmeleri bizler için hoş bir sürpriz oldu. Biz de etkinliğimizin bir bölümünü İskoçya'nın efsane damıtımevi Glenfiddich'e ayırmaya karar verdik. Gürkan Bey etkinliğimize katılarak hem davetlilerin bedelsiz olarak Glenfiddich 15 Solera'yı deneyimlemelerine, hem de bu viskinin yapım teknikleri  ve damıtımevinin tarihçesi ile ilgili kısa bir sunum yaparak da bu konuda bilgilenmelerine vesile oldu.
Etkinliğimize katılım beklediğimizden yüksekti. Katılımcılarımız ile hem viski üzerine sohbet ettik hem de bu keyifli günün tadını çıkardık.  Etkinliğimizin tüm gelirini de Türkiye Parkinson Derneğine bağışlayarak hep beraber "Viski Bahane, daha yaşanılabilir bir dünya şahane" dedik ve günün sonunda da bugüne özel #WhiskyDaySelfie'mizi de çektirmeyi ihmal etmedik tabiki. :)

Ben öncelikle bu güne katılarak bizleri onurlandıran değerli konuklarımıza, sonrasında Glenfiddich 15 yo Solera eşliğindeki sunumu ve anlatımı ile etkinliğimize renk katan Gürkan Bey ve onun şahsında efsane damıtımevi Glenfiddich'e, ve en son olarak da evsahipliği için Zeplin Pub'a teşekkürü bir borç bilirim.

Nice etkinliklerde, nice sosyal sorumluluk projelerinde görüşmek üzere. Slainte!